Handlingsplan vid olyckor

Här kan du ladda ner den handlingsplan vi har arbetat fram för att använda i samband med vår egen dykning. Vi hoppas att den är till hjälp för dig och dom du dyker med, antingen du väljer att använda den som den är eller om du använder handlingsplanen som utgångspunkt för något som ni anpassar.

Handlingsplan vid dykolycka

Vi rekommenderar att du skriver ut ett exemplar av handlingsplanen på vattenfast papper och förvarar tillsoceanictech.seammans med förstahjälpen utrustningen du har med när ni dyker.

Handlingsplanen är utarbetad av dykläkare och GUE Tech/Cave dykare Helle Midtgaard i samarbete med FUE i Norge och "DIR miljön" i Oslo. Vi tar gärna emot frågor om det är något du anser vara oklart/inte förstår och vi tar mer än gärna emot förslag på förbättringar av handlingsplanen.

Det bästa sättet att hantera olyckor är som bekant att förebygga så att dom inte uppstår. Vi tror att ett större generellt fokus på att förebygga, underhålla räddnings och förstahjälpenutrustning och arbetet med handlingsplaner för hantering av dykolyckor,  tillsammans bidrar till en ökad medvetenhet, ett ökat säkerhetstänk och därmed färre missöden och nära "ögat” situationer. Inom en kort tid kommer artikeln att utökas med flera ämnen:

  • Vad bör finnas i förstahjälpenlådan och var kan man köpa det?
  • Hur tränar jag och underhåller räddnings och förstahjälpenfärdigheter?